Kovo 16-ąją Lukšių kultūros centre (Zyplių dvaro centriniuose rūmuose) paminėta Knygnešio diena. Šia proga ne tik prisiminti ir paminėti iškiliausi knygnešiai – spaudos draudimo metais iš Prūsijos gabenę lietuviškų leidinių į kitą Nemuno pusę, bet ir atidaryta šiaulietės grafikės Lolitos Brazos ekslibrisų paroda intriguojančiu pavadinimu „Ekslibris geriau ne sriuba“. Kalbėdama apie savo parodą Lolita pristatė Mato Slančiausko (1850-1924), Šiaulių apskrities knygnešio atminimui skirtą ekslibrį, kuriame užfiksuota jo frazė „Grinčia be knygų smirdžia lavonu…“, paaiškino termino „ekslibris“ kilmę ir reikšmę, pristatė lietuvišką šio žodžio atitikmenį – „iš knygų“. Parodos autorė papasakojo kuriozišką nutikimą iš savo vaikystės, kai vienu antspaudu su rusišku užrašu sužymėjo visas namuose buvusias knygas, ir kaip supratusi savo „prisidirbimą“ jį bandė ištaisyti – plėšė visų knygų priešlapius. Nuo to laiko Lolitai galvoje kirbėjo mintis, kaip pasigaminti savo antspaudą ir vėliau, jau tapusi grafike ji šį savo norą įgyvendino, o pastaruoju metu jau surengė ne vieną ekslibrisų parodą. Su parodos Zyplių dvare atidarymu Lolitą Brazą sveikino Lukšių miestelio seniūnas Vidas Cikana, Lukšių kultūros centro direktorė Daiva Bukšnienė, kolegos menininkai – Virginija Armanavičienė, Violeta Bakšenskienė, Rita Mockeliūnienė, Valdas Paukštys, Rigimantas Stanaitis ir daugelis kitų.
Na o vėliau Lolita visus norinčius susisodino prie stalo, įdavė popieriaus ir pieštukus į rankas ir paragino pasigaminti savo ekslibrisus monotipijos būdu. Džiugu, kad į parodos atidarymą ir netradicinę pamoką atvyko visas būrys Šakių meno mokyklos mokinių su mokytoju Kęstučiu Dovydaičiu, Šakių bibliotekos bibliotekinkės, ekslibriu susidomėja ne tik šakiečiai, bet ir Marijampolės, Vilkaviškio rajono gyventojai.
Month: kovo 2017
Trise meno kryptimi. Audronės, Bangos ir Sauliaus kūrybos darbų parodos atidarymas
Kviečiame kovo 23 d., ketvirtadienį, 17 val. į Zyplių dvaro centriniuose rūmuose atidaromą Lampickų – Audronės, Bangos ir Sauliaus – margučių ir drožybos parodą.
Audronė apie save sako: „Esu trečios kartos margučių margintoja. Močiutės Anelės (1896 – 1985) margučių nepamenu. Mama Danguolė Dikšienė (g. 1931) tebetęsia margučių tradiciją. Vaikystėje sulaikiusi kvapą stebėdavau, kaip jos rankose paprastas kiaušinis virsdavo stebuklu – tobulu kvepiančių raštų margučiu. Daug pavasarių prieš Velykas mėginau marginti ir aš, nesėkmingai… Kai pagaliau pavyko, užplūdo džiaugsmas.
Ir tebeplūsta. Nes nesibaigia raštai, parodos, margučių kelionės po pasaulį.“
Savo vyrą, skulptorių Saulių Lampicką Audronė apibūdina taip: „Galima atimti sotumą, komfortą, dėmesį. Jis vis tiek liks stiprus savo dvasia. Nes turi fatališkąją Drožybą – didžiausią aistrą, nuotykį, beprotystę. Ji yra tvirčiausias siūlas iš visų Sauliaus gyvybių.“
Audronės ir Sauliaus dukra Banga apie save kalba: “ Esu ketvirtos kartos margučių margintoja. Pirmąjį numarginau būdama ketverių. Vėliau ėmiau marginti ne tik Velykoms, bet ir parodoms, mugėms. Dalyvauju amatų šventėse, mokau šio amato vaikus ir suaugusiuosius.
Gimiau peizažais turtingame Alytuje ir užaugau menų apsupty. Džiaugiuosi, kad mane sudomino, paviliojo ir įtraukė kūryba. Vaikystėje mokiausi muzikos, dailės, išbandžiau įvairius amatus, vėliau studijavau grafinį dizainą. Su akvarele susidraugavau 2012 metais ir nuo tada galvoje užgimstantys vaizdai tampa iliustracijomis, paveikslais, atvirukais. Gyvenimas – įvairiapusis. Kas tinka man, pasako širdis, todėl visada stengiuosi girdėti ją pasaulio triukšme.“
Fortepijono klasės koncertas
Tautinio kostiumo metamas ir Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimo renginiai Lukšiuose
Lukšiečiai Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną minėti pradėjo dar šios šventės išvakarėse – penktadienį, kovo 10-ąją. Tądien Zyplių dvare buvo atidaryta dailininkės Ilonos Daujotaitės Janulienės Tautinio kostiumo metams skirta tapybos paroda „Laiko juosta“. Ši paroda glaudžiai susijusi su pernai metais Zyplių dvare eksponuota tapytojos paroda „Budėjimas“, kuri buvo skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtpenkmečiui.
Parodos “Laiko juosta“ paveiksluose išryškintos praeities estetinės vertybės istoriniuose kostiumuose iš visus penkių etnografinių regionų, baltiškų apdarų, papuošalų bei tautinės aprangos fragmentuose. Paroda pavadinta vieno iš kūrinių vardu, atspindinčiu mūsų tautinės atminties įamžinimą tapyboje. Džiugu, kad Ilonos Daujotaitės paroda „Laiko juosta“ Tautinio kostiumo metais pirmiausia išeksponuota Lukšiuose, Zyplių dvaro cenrinių rūmų erdvėse. Vėliau ši paroda keliaus per kitas Lietuvos parodų galerijas ir sales.
Ilonos Daujotaitės Janulienės parodos „Laiko juostą“ atidarymą sodriom spalvom papuošė Sintautų kultūros centro folklorinio ansamblio „Santaka“ dainos ir muzika. Ansambliečiai ne tik dainavo liaudies dainas, tačiau ir pasakotoja Emilija Petravičienė tarmiškai papasakojo linksmą nutikimą, lūpine armonikėle ne vieną melodiją sugrojo Albinas Tarnauskas, smuiku pagriežė Sigita Duobaitė, o vėliau kartu dar armonika užgrojo Sigitas Duoba ir basete pagriežė ansamblio vadovė Jūratė Navickienė. Susirinkusiuosius džiugino ne tik folklorinės dainos ir muzika, bet ir gražūs tautiniai kostiumai, kuriais taip pat pasipuošė ir Lukšių kultūros centro darbuotojos.
Kalbėdama apie savo tapybos darbus Ilona Daujotaitė sakė, kad tradicijas, papročius, lietuvybę kiekvienas puoselėjame, taip, kaip jaučiame, kaip galime: kas daina, kas šokiu, kas muzika, o kas – tapydamas mums svarbiausius tautos, istorijos, mūsų tapatumo ir savasties simbolius. „Kas, jei ne mes, kada – jei ne dabar?“ – retoriškai klausė parodos „Laiko juosta“ autorė.
Į šį renginį atskubėjo ir Šakių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Papievienė. Ji džiaugėsi, kad tapytoja Ilona Daujotaitė į Zyplių dvarą atvežė jau antrąją savo parodą, šį kartą nuostabiai nutapytus, pagal regionus atpažįstamus tautinius kostiumus.
Visus susirinkusiuosius su Tautinio kostiumo metais ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos išvakarėmis pasveikino Lukšių miestelio seniūnas Vidas Cikana.
Na, o kovo 11-ąją į Zyplių dvarą rinkosi dainuojamosios poezijos gerbėjai, mat tą dieną čia koncertavo bardas Kazimieras Jakutis – Pagulbis. Pirmiausiai visus susirinkusiuosius su švente paskveikino Lukšių miestelio seniūnas Vidas Cikana, prisiminęs istorines Nepriklausomybės akto pasirašymo aplinkybes, tuomet išgyventus jausmus. Vėliau visi pasinėrė į jausmingos Kazimiero Jakučio kuriamos muzikos garsus. Koncertas buvo skirtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti, jame skambėjo tiek paties atlikėjo, tiek Jono Strielkūno, Antano A. Jonyno žodžiais kurtos dainos apie Motiną, apie Tėvynės gamtą, apie Gimtinę ir jos ilgesį. Šį koncertą dovanojo Asociacija „Lukšių bendruomenės centras“
Klasikinės muzikos koncertas Zyplių dvare
Kovo 5-osios popietę trys nuostabios atlikėjos – solistė Raimonda Janutėnaitė, pianistė Nijolė Baranauskaitė ir fleitininkė Viktorija Zabrodaitė – susirinkusius į Zyplių dvarą vaišino muzikiniu desertu. Muzikės „patiekė“ ne tik Wolfgango Amadėjaus Mocarto ir Antonijo Saljerio kūrinių, bet ir intriguojančiais jų gyvenimų pristatymų, kurie mus nukėlė ir į puošniąją Vieną, ir į saulėtąją Italiją.
Kviečiame pasigrožėti koncerto akimirkomis :
Ekslibris geriau nei sriuba. Parodos atidarymas ir edukacija
Kviečiame kovo 16 d., ketvirtadienį, 14 val. į grafikės Lolitos Brazos ekslibrio parodos atidarymą, po kurio vyks kūrybinis užsiėmimas, kurio metu turėsite galimybę pabandyti susikurti ekslibrisą sau monotipijos technika. Ekslibrisas – knygos ženklas, žymintis jos savininką. Todėl neatsitiktinai tokiu būdu nusprendėme paminėti Knygnešio dieną.
Kūrybinį užsiėmimą ves pati parodos autorė. Auka už edukaciją – 2 Eur. Būtina išankstinė registracija telefonu 861118200
Plačiau apie knygnešius paskaityti galima čia
Vido Venslovaičio fotografijų paroda Zyplių dvare
Zyplių dvaro centriniuose rūmuose nuo kovo 3 dienos eksponuojama fotografo Vido Venslovaičio paroda „Viskas dėl šou“. Apie šią parodą autorius sako:
„Galime būti niekad nesilankę tikrame cirke, bet vis tiek, kažkur sąmonės kamputyje glūdės jo vaizdinys. Tokia maža įmanomos neįmanomybės atplaiša, kurioje natūralu sutikti kardų ir ugnies rijikus, akrobatus ant žirgų, akrobatus ant trapecijos, „civilizuotus“ gyvūnus, klounų šou.
„Viskas dėl šou“ – šį pavadinimą pasiskolinau iš pernai festivalyje „Kino pavasaris“ parodyto islandų kino režisieriaus Benedikt Erlingsson filmo, pasakojančio 100 metų cirko istoriją.
Vasarą Itana ir Raimundas Januševičiai pakvietė fotografuoti cirko gastroles.
Turėjau kitokią galimybę – gyvai pamatyti ir pamąstyti, kas yra cirko šou, kas slepiasi už storo grimo, raudonų lūpų, ryškių drabužių.“
Kviečiame į Zyplių dvarą pasigrožėti Vido Venslovaičio fotografijomis.
Užgavėnės Lukšiuose
Vakar, vasario 28-ąją, Lukšiuose šurmuliavo Užgavėnių persirengėliai, čirškė gardūs blynai, degė laužai, vyko smagūs žaidimai ir rungtys, buvo išrinkta išradingiausia kaukė. Triukšmingai užsigavėjome ir pradėjome laukti ne tik ateinančio pavasario, bet ir didžiausios metų šventės – šv. Velykų.