Paroda intriguojančiu pavadinimu jau Zyplių dvare

Žvarbią sekmadienio, sausio 29-osios, popietę į Zyplių dvaro centrinius rūmus rinkosi meno ir kavos mėgėjai, mat čia buvo atidaryta trijų moterų, kūrybinių dirbtuvių „Prie meno“ įkūrėjų – Kristinos Venslauskienės, Aistės Rutkauskienės ir Vitalijos Svirkauskienės –  darbų paroda, intriguojančiu pavadinimu „Gal kavos?“ Ši paroda moterims neeilinė – skirta paminėti jų dirbtuvių veiklos penkmetį.

Į parodos atidarymą atskubėjusius svečius pasitiko pačios parodos autorės, jų šeimų nariai ir visų klausė – „Tai gal kavos? Juodos ar baltos?“ Ir tuomet svečiai mėgavosi kvapniu kavos puodeliu, bendravo, klausėsi lukšietės Viktorijos Pavalkytės pianinu atliekamų kūrinių, žiūrėjo į besikeičiančias ant sienos nuotraukas iš kūrybinių dirbtuvių „Prie meno“ penkerių metu veiklos. Vėliau svečių dėmesį patraukė Ričardo Rutkausko atliekama daina, po kurios nuskambėjo kvietimas pakilti į antrąjį Zyplių dvaro rūmų aukštą ir pagaliau padaryti tai, ko visi ir susirinko – apžiūrėti parodą.

Pakilę į antrojo aukšto parodų salę svečiai išvydo grafikos paveikslus, dekoruotus baldus, įvairias interjero detales, kurias kruopščiai juodu tušu išpuošė menininkės iš Marijampolės.

Kalbėdama apie parodos idėją, apie kūrybinį procesą Aistė Rutkauskienė jį palygino su atkarpa, kurią turėtume padalinti pusiau. Viena pusė šios atkarpos būtų bendravimas prie puodelio kavos, prie kurios ir gimsta pačios geriausios idėjos, kai pasidalini su kitu savo mintimis, net ir pačiomis beprotiškiausiomis, kai sulauki pritarimo ir padrąsinimo. Antrąją atkarpos dalį, pasak Aistės, turėtume padalinti dar į tris trumpesnes atkarpėles, iš kurių dvi pirmosios būtų skirtos vėl bendravimui prie kavos, tik šį kartą jau kalbant apie konkrečią idėją, priemones jai įgyvendinti, ir tik trečioji šios painiai suskirstytos atkarpos dalis būtų skirta pačiam darbui. Čia taip dažnai minima kava, tiksliau jos spalva, ir tapo centrine parodos ašimi. Juk kava būna balta arba juoda, todėl dvi pagrindinės spalvos šioje parodoje ir yra – juoda ir balta.

Lukšių miestelio seniūnas, Šakių tautodailininkų bendrijos „Dailius“ pirmininkas Vidas Cikana, sveikindamas parodos autores ir linkėdamas meninio įkvėpimo, kalbėjo apie jų įvairiapusiškumą, mat šios moterys, dalyvaudamos įvairiuose pleneruose, ir ne tik Zypliuose, išdrįsta kiekvieną kartą dirbti su vis kitomis medžiagomis – vilna, akmeniu, metalu…

Šakių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Papievienė buvo sužavėta šių moterų kruopštumu, jų sugebėjimu sudėlioti visas veiklas į tinkamus stalčiukus ir rasi laiko kavai ir menui. Dovanodama parodos autorėms albumus apie Šakių rajono tautodailininkę Eleną Ruzgienę, palinkėjo kūrybinėms dirbtuvėms „Prie meno“ ilgų gyvavimo ir kūrybos metų.

Lukšių kultūros centro direktorė Daiva Bukšnienė ir renginių organizatorė – parodų kuratorė Rima Bakienė dėkojo už atvežtą netradicinę parodą, kuri džiugins Zyplių dvaro lankytojus, už nuolatinį bendradarbiavimą, už edukacines programas, su kuriomis kūrybinių dirbtuvių moterys dažnai apsilanko Lukšiuose.

Vėliau parodos „Prie kavos“ autores sveikino, jų darbai žavėjosi ir sėkmės linkėjo Lukšių moterų klubo „Fedora“ narės, šeimų nariai, draugai, partneriai, kūrėjai, jų meno gerbėjai.

Kviečiame visus Zyplių dvaro draugus užsukti ir apžiūrėti šią parodą.